środa, 31 października 2012

Halloween - jak to się zaczęło ?

Halloween, Hallowe’en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

 Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

KOSTIUMY ?

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (Trick or Treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

 
 
Bawmy się do północy...

 Do zabaw w 'Halloween' zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

 
Jack-o'-Lantern 2003-10-31.jpg 

Bądźcie z nami cały czas a niebawem będziecie mogli brać udział w zabawach i konkursach, z naszym blogiem miło spędzisz dzisiejszy wieczór.

4 komentarze:

MikuYori pisze...

O! a to ciekawe, bo osobiście nie znałam takich wróżb. Może się je wykorzysta. Nie jestem tylko pewna czy mam 12 świeczek w domciu :)
Fajnie by było żeby to obchodzenie domów było też w Polsce tak popularne .

MistAsh pisze...

to wszystko z wikipedii

Anonimowy pisze...

fajnie, lubię zabawy

Layla6932/Majka pisze...

Szkoda, że Halloween nie ma w Polsce, z chęcią bym się tak przebrała i poszła zbierać cukierki po mieście :D W zeszłym roku na szkolnej zabawie były takie wróżby, a więc znam je. Fajne mają te takie wiaderka na te cukierki w kształcie dyń.

Followers